W ostatnim czasie na budynkach szkół podstawowych gminy Pszczyna (w tym na budynku naszej szkoły) został zainstalowany system monitorujący jakość powietrza wykorzystujący laserowy pomiar stężenia pyłów. Jeden czujnik znajduje się także na pszczyńskiej starówce.

W całej gminie Pszczyna firma Global Innovative Solutions zainstalowała siedemnaście czujników. W dwa dodatkowe czujniki została wyposażona Straż Miejska – będą one pomagać w lokalizowaniu niebezpiecznych źródeł zanieczyszczenia powietrza.

Urządzenia informują o temperaturze powietrza, wilgotności, ciśnieniu, a także stężeniu pyłów zawieszonych PM 2.5 i PM10. 

Zdecydowaliśmy się na zakup czujników z dwóch powodów. Po pierwsze ze względu na działania edukacyjnie, aby pokazać najbardziej zanieczyszczone rejony, co sugerowali mieszkańcy. Dzięki bogatej wiedzy stworzymy mapę zanieczyszczeń terenu Pszczyny. To jest bardzo istotne. Dzięki temu będziemy mogli intensyfikować działania w rejonach, gdzie zanieczyszczenie jest największe – informuje burmistrz Dariusz Skrobol.

Stan jakości powietrza w naszej miejscowości, a także innych miejscowościach gminy Pszczyna można obserwować na stronie internetowej naszepowietrze.pl oraz specjalnie przygotowanej aplikacji na telefony z systemem Android do pobrania tutaj.

~UM Pszczyna