Od 11 do 29 czerwca 2018 roku mieszkańcy gminy Pszczyna mogą składać wnioski w ramach kolejnej edycji pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W okresie od 2 lipca do 17 sierpnia trwać będzie analiza złożonych wniosków. Najpóźniej 31 sierpnia opublikowane zostaną propozycje, które przejdą pozytywną weryfikację. Głosowanie nad złożonymi projektami zaplanowano w dniach od 10 do 28 września.

– Olbrzymie zainteresowanie budżetem partycypacyjnym sprawiło, że w drugiej edycji zdecydowałem, aby kwotę powiększyć do 2 mln zł. Tak pozostało do dzisiaj. Wiele środowisk wykorzystuje szansę, przygotowując projekty obywatelskie. Mieszkańcy wskazują na realne potrzeby, dlatego ich wnioski są dla mnie ważną wskazówką. Nie ukrywam, że ta forma współdecydowania o wydatkowaniu środków znakomicie się sprawdza w naszej gminie – mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Budżet obywatelski ewoluuje, co jest efektem rozmów z mieszkańcami. Zdecydowanie inaczej wyglądały pierwsze głosowania. W 2013 roku mieszkańcy decydowali o kwocie 500 tys. zł. Rok później wnioski podzielone zostały na zadania inwestycyjne oraz kulturalno-społeczne.

Po kilku latach zdecydowano, że 2 mln złotych podzielone zostanie pomiędzy osiedla i sołectwa, uwzględniając ilość mieszkańców.

W perspektywie pięciu edycji zrealizowano kilkadziesiąt mniejszych bądź większych inwestycji. Wśród najlepiej ocenianych wniosków znalazły się również propozycje warsztatów, zajęć dla dzieci, a także organizacji imprez kulturalnych. To ogromne narzędzie, które warto wykorzystywać. Od 2013 roku mieszkańcy gminy Pszczyna zdecydowali, na co przeznaczyć kwotę 8,5 mln zł. 

Przykłady projektów zrealizowanych w naszej miejscowości ze środków z Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego to zajęcia dla dzieci i dorosłych z tańca, sztuk walki i gimnastyki, scena, namiot i ławy, a także remont kuchni w Domu Strażaka.

~ budzet.pszczyna.pl